czwartek, 29 października 2009

Straszna sztuka Ani Kopaczewskiej

O wystawie Praca dla Pań i pracach Ani Kopaczewskiej z serii "Polskie dupy" wspomina na swoim blogu Straszna sztuka dr Iza Kowalczyk. Blog o sztuce strasznej i wstrętnej, czyli o ulubionych pracach Izy Kowalczyk i nie tylko.

Blog Izy Kowalczyk:
www.strasznasztuka.blox.pl

Blog Ani Kopaczewskiej:
http://babania.blogspot.com/

Komentarze:
Jeżeli chcesz skomentować blog, a nie chcesz się logować, wybierz opcję Anonimowy i podpisz się w komentarzu.

Powernisażowe wrażenia



We wtorek, drugi dzień trwania międzynarodowego festiwalu feministycznego LADYFEST '09, w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu wielkie tłumy przybyły na otwarcie skromnej wystawy świetnych rysunków Ani Kopaczewskiej. Pani Dyrektor, artystka i ja zachwycone i zaskoczone tłumem przemawiałyśmy krótko, po czym pobiegłyśmy dorwać nieliczne kieliszki białego wina (czerwone barwi zęby :P). Było nam niezwykle miło, że na tę jedną niewielką wystawę przyszło tyle osób, szczególnie, że w piątek miały zostać otwarte 3 następne. Tak też się stało. Polecam szczególnie instalację wideo autorstwa grupy 4! znajdującą się na ścianie na przeciwko wejścia w sali na parterze w ramach wystawy Hazard). Wideo z perkusitą słabe, ale za to muzyka wypełniająca całe pomieszczenie, przeplatana ciszą i dzwonami kościelnymi - odjazd!

Dziękuję wszystkim, ktorzy przyszli na "Pracę dla Pań", a tych, którzy nie dotarli zapraszam do Wozowni do 8 listopada.

:*

Komentarze:
Jeżeli chcesz skomentować blog, a nie chcesz się logować, wybierz opcję Anonimowy i podpisz się w komentarzu.

Artmix 22(12) "Inna twórczośc kobiet - inne tematy, inne spojrzenia"


Polecam nowy numer internetowego czasopisma o sztuce, feminizmie i kulturze i wizualnej, który znajduje się na portalu Obieg.pl W najnowszym "artmixie" znajduje się tekst mojego autorstwa o pracach Ani Kopaczewskiej prezentowanych obecnie w Wozowni w Toruniu. Niemniej cały numer wart jest przeczytania!


Artmix nr 22(12)

Spis treści:
Katarzyna Pabijanek,Artywizm Sanji I.
Dorota Głowacka, Świadkowie wbrew sobie. Strategie pamięci Holokaustu w twórczości plastycznej kobiet „drugiego pokolenia"
Anna Nacher, Codzienna odrobina subwersji, czyli telewizyjne gry z płcią
Maria Natalia Kistowska, Natalia Gonczarowa - szara eminencja rosyjskiej awangardy XX wieku
Ewa Majewska, Ponowoczesna kontrola w społeczeństwie obrazu. Na marginesie wystawy Jacqueline Livingston
Dorota Łagodzka, Gołe baby i patriarchat, czyli co rysunki Ani Kopaczewskiej mówią o prostytucji
Wojciech Szot, Odszukiwanie szaf

Komentarze:
Jeżeli chcesz skomentować blog, a nie chcesz się logować, wybierz opcję Anonimowy i podpisz się w komentarzu.

Praca dla pań w galerii




Ania Kopaczewska
Praca dla pań


13.10. - 08.11.2009
wernisaż 13.10., godz. 18:00
Galeria Sztuki Wozownia

kuratorka: Dorota Łagodzka

Rysunki z serii "Polskie dupy", na którą składają się dwie mniejsze serie "London Calling" i "Gołe baby" oscylują wokół tematyki prostytucji. Seria "London Calling" to przerysowane ulotki znalezione na ulicach Londynu i Amsterdamu reklamujące usługi seksualne bądź zachęcające kobiety do prostytuowania się. "Gołe Baby" natomiast to przerysowane zdjęcia prostytutek z internetowych anonsów na portalu dla Polonii za granicą. Kuratorka wystawy pragnie zwrócić uwagę widza na feministyczny wymiar tych prac. Punktem wyjścia jest spojrzenie na prostytucję jako na zjawisko wynikające z patriarchalnego systemu społecznego. Tytuły serii oraz hasła pojawiające się w pracach z serii London Calling odwołują się do opresyjnego sposobu funkcjonowania języka w patriarchalnej kulturze.

Ania Kopaczewska
Ur. 1983 w Knurowie. Absolwentka projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach - dyplom w pracowni nowych mediów prof. Mariana Oslislo. W 2006r. studentka Ecole Regionale de Beaux Arts w Saint-Etienne, Francja. Zajmuje się projektowaniem graficznym, typografią oraz bierze udział w projektach artystycznych: Video.fm (Polskie Radio Katowice i studenci ASP), Trust Me (ASP Katowice i Bauhaus-Universitat Weimar), Andrzej Prusek Comes Back (Rondo Sztuki). Uczestniczy w wystawach zbiorowych: C.O.A.L. (Katowice, Dortmund, Lille), Ewokacja Przestrzeni (dawna kopalnia Katowice), Paraneue (Katowice, Bytom, Koln). Jej praca dyplomowa "Monitoring powietrza" spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Górnego Śląska, niedawno prezentowana była w Ministerstwie Środowiska w Warszawie.

Specjalne podziękowania dla: dr Izy Kowalczyk, Anny Jackowskiej, Marii Niemyjskiej

Więcej na:
www.wozownia.pl
www.obieg.pl/artmix
http://ladyfestorun.prv.pl

Komentarze:
Jeżeli chcesz skomentować blog, a nie chcesz się logować, wybierz opcję Anonimowy i podpisz się w komentarzu.