piątek, 12 lutego 2010

Monitoring powietrza

Monitoring powietrza to projekt dyplomowy Anny Kopaczewskiej, który zostal wyróżniony przez jury kwartalnika projektowego 2+3D w konkursie Najlepsze Projekty Dyplomowe 08/09, które są obecnie prezentowane na wystawie w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Ania Kopaczewska po lewej


Tutaj lista laureatów ostatniej edycji konkursu:
http://www.projektydyplomowe.pl/aktualnosci/najlepsze-projekty-dyplomowe/

Projekt powstał we współpracy z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. Ta artystyczno-naukowa praca jest wizualizacją stanu powietrza na Śląsku w latach 1989-2008. Genialność tego projektu polega na tym, że je społecznie zaangażowany, proekologiczny i przy tym, co bardzo ważne, praktycznie przydatny, zarówno naukowcom, mieszkańcom Górnego Ślaska jak i wszystkim zainteresowanym, a jednocześnie ciekawy wizualnie i dobrze zaprojektowany. Praca ta łączy w sobie przypadkowość działania przyrody z uporządkowaniem danych statystycznych przedstawionych w geometrycznej formie, co razem w rezultacie tworzy abstrakcyjne obrazy, będące jednocześnie potwierdzeniem naukowych badań.

O projekcie Ania opowiadała już dla TVP Kultura, był on prezentowany w Rondzie Sztuki w Katowicach oraz w Ministerstwie Środowiska w Warszawie.

wystawa w Rondzie Sztuki, Katowice

O wystawie w Ministerstwie Środowiska:
Wystawa ta jest wyjątkowym efektem współpracy naukowców z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach i dyplomantki katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, Anny Kopaczewskiej. Na wielkoformatowych wydrukach autorka stworzyła obraz zmieniającego się na przestrzeni 20 lat katowickiego powietrza, ułatwiając społeczeństwu dostęp do naukowych badań i informacji dotyczących najbliższego otoczenia. Za pomocą koloru i symboli nadała archiwalnym danym dotyczącym jakości powietrza formę syntetycznej wypowiedzi artystycznej będącej przeciwwagą dla zalewu często nieistotnych informacji.

wystawa w Rondzie Sztuki, Katowic

Ania Kopaczewska jest także autorką świetnych rysunków z serii Polskie dupy, o których już pisałam na blogu oraz w Artmixie i które zostały zaprezentowane na wystawie Praca dla pań w toruńskiej Wozowni. Na marginesie dodam, że moje spotkanie z Anią zaczęło się w ten sposób, że ona odpowiedziała na moje anonimowe ogłoszenie w internecie i wysłała mi swoje prace, które mnie zachwyciły. Ta bezinteresowna i z początku anonimowa znajomość zaowocowała tekstem w Artmixie, a następnie wystawą. Po prostu wiele rzeczy, które robi Ania mają w sobie to coś. Tu dla przykładu wrzucam zdjęcie Ani, niby zwykłe, ale niezwykle udane:

Ania Kopaczewska, So pot


Jeżeli chcesz skomentować blog, a nie chcesz się logować, wybierz opcję "Anonimowy" i podpisz się w komentarzu.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Kiedy będzie można zobaczyć Annę w TVP Kultura?

Dorota Łagodzka pisze...

Szczerze mówiąc nie wiem, to już chyba było jakiś czas temu, niedługo po tym jak powstał "Monitoring powietrza". Jury 2+3D zbiera się dopiero na koniec roku, a wcześniej zdążyły już się odbyć dwie wystawy tego projektu.