czwartek, 1 listopada 2012

Znicze pod Pomnikiem Pamięci Zwierząt Rzeźnych we Wrocławiu


Pomnik Pamięci Zwierząt Rzeźnych na wrocławskich Jatkach, dawnej ulicy jatek, czyli średniowiecznych kramów rzeźniczych, na których sprzedawano trupy świeżo zamordowanych, czyli tzw. mięso z uboju.

Według Wikipedii jatki powstawały od końca XII wieku wraz z wykształceniem się specjalizacji handlowej. Były to kramy rzeźnicze zwane z łaciny macellum lub mensa carnifiucium (ława rzeźnicza). Nazwę macellum stosowano także do innych kramów, stąd bywały np. jatki piekarskie, kowalskie i szewskie. Późniejsze kramy z bud przekształciły się niekiedy w rozbudowane domy kupieckie.

---
Wszystkie teksty opublikowane na blogu Nie-zła sztuka objęte są prawem autorskim na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Cytując teksty z niniejszego blogu, musisz podać imię i nazwisko autorki oraz nazwę i adres blogu.
---

5 komentarzy:

Tomek Rogaliński pisze...

Ku czci..., a nie powinno być ku pamięci?

Bo istnieją społeczności ludzkie zamieszkujące lasy deszczowe, tropikalne, których członkowie polują na zwierzęta, zabijają je dla mięsa, a następnie czczą jego ofiarność, jak i duchy całego lasu.

Czcić to znaczyłoby tyle samo, co przyzwalać.

Wegetarianizm i (anty)gatunkowizm są chwiejne. Oczywiście można się spierać, czy w naturze człowieka leży jedzenie roślin (które również czują, myślą, skupiają się w grupach, a ich korzenie są odpowiednikiem mózgu) i jedzenie mięsa, ja uważam, że oba pokarmy.Szympansy też jedzą jedno i drugie, nawet ślimaki określonego gatunku np. ślinik zmienny(w przypadku trzech wymienionych istnień, gatunków występują przypadki kanibalizmu)... Jak odnosi się do tego przykładu wegetarianizm i (anty)gatunkowizm? Bardzo mnie to interesuje, przyznam. Nie kpię, potraktować poważnie mnie proszę :)

Nie-zła sztuka pisze...

Mi też się wydawało, że " ku pamięci" i najpierw tak napisałam w tytule, mi też to "ku czci" nie pasowało, ale tak było podpisane zdjęcie w Wikipedii, co mnie zmyliło. Teraz widzę, że w tytule hasła jest "pamięci". Tak to właśnie jest jak źródłem wiedzy jest Wikipedia. W drukowanych papierowych encyklopediach raczej nie ma takich niekonsekwencji. Ale nie ma też chyba tego pomniku...(?)
Ale w tekście pod zdjęciem odruchowo już wpisałam "ku pamięci".
Dzięki za zwrócenie na to uwagi!

Czucie roślin jest to czucie innego rodzaju. Można się zastanawiać jakiego rodzaju, można zapytać o to nauki przyrodnicze. W królestwie zwierząt też są różnice, choćby podział na kręgowce i bezkręgowce (rdzeń kręgowy ma spore znaczenie jeśli chodzi o odczuwanie). Świat jest pełen niuansów.

Anty-gatunkowizm mówi, że prawa przyznawane rożnego rodzaju istotom maja być adekwatne do ich cech dystynktywnych. Czyli z szowinizmem gatunkowym mamy do czynienia wtedy, gdy dane istoty wykazują moralnie istotne cechy, która powinny być podstawą pewnych praw, a mimo to, nie otrzymują tych praw.

Tomek Rogaliński pisze...

Dorota, dzięki za te wyjaśnienia.

zwierzeta-w-kazdym-dniu pisze...

Przykre jest to, że w tym dniu 01.11 niestety święto wegan przegrywa z polską tradycją.

IwoKfiat Sol pisze...

Rośliny nie mają swiadomości