fot. Adam Nuzban, źródło: http://www.nuzban.pl/b/bielibyt.htm
Komar i Melamid ze słoniem Renee
Tarantula w pracy wideo Bogny Burskiej "Arachne"
Bogna Burska "Co jedzą rusałki?"
w ramach programu „Projekt Metropolis"
Galeria Kronika w Bytomiu
27 kwietnia - wrzesień 2013
Kurator: Stanisław Ruksza
Praca „Co jedzą rusałki?" Bogny Burskiej polega na próbie wyhodowania żywych motyli w galerii, nawiązując do początków idei wystawiennictwa, muzeów przed podziałem na specjalizacje, pokazujących zjawiska, które ludzie chcą oglądać (rzeczy, istoty, idee). Zarazem odnosi się do faz powstawania dzieła sztuki, jak i przemian człowieka w jego spełnianiu – fourierowskiej „namiętności motyla", potrafiącej zmieniać życie, zarówno społeczne, jak i samą naturę dzięki dostępności różnych aktywności.
Jak mówi artystka: „Idea założenia hodowli w galerii sztuki wzięła się w tym wypadku stąd, że proces przepoczwarzania owada, zwłaszcza takiego, który ma wiele faz życia oraz jest bardzo delikatny, efemeryczny i nie żyje długo, wydaje się bardzo podobny do procesu tworzenia dzieła sztuki. Procesu, który również nie zawsze musi się udać, a jeżeli się już uda, jego losy bywają różne: począwszy od interpretacji, a kończąc na jego losach i czasie trwania (nie zawsze długim)".
W Kronice, po konsultacjach ze śląskimi entomologami, powstanie motylarnia (ostatnia taka, założona w ogródku działkowym przez Bolesława Szczepańskiego istniała w regionie jeszcze dwa lata temu), złożona z gatunków żyjących w regionie. W skład hodowli wejdą m.in.: niedźwiedziówka kaja, zmierzchnica trupia główka, bielinek bytomkowiec, listkowiec cytrynek, rusałka pawik, rusałka pokrzywnik. Obserwować będzie można cały proces przepoczwarzania się owadów: od larw do dorosłych motyli. Po zakończeniu projektu wyhodowane motyle zostaną wypuszczone na wolność i umieszczone w warunkach sprzyjających dla poszczególnych gatunków.
Następstwem wystawy jest przygotowywany artbook z dokumentacją projektu oraz tekstami Sebastiana Cichockiego i Stanisława Rukszy.
Bogna Burska (ur. 1974) - artystka sztuk wizualnych, używa różnych mediów (m.in. wideo, instalacja, malarstwo, fotografia). Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
źródło: materiały Galerii Kronika
Przy okazji chciałabym też wspomnieć Marie Sybille Merian, której 336 rocznica urodzin minęła 2 kwietnia. Merian była przyrodniczką, której pionierskie badania entomologiczne i własnoręcznie wykonane wspaniałe ilustracje przedstawiające cykle rozwojowe owadów i egzotyczne rośliny są dziś nie tylko świadectwem ciekawości badawczej i kunsztu artystycznego, ale także odwagi kobiety, która dla wiedzy gotowa była wyłamać się z przypisanej jej płci roli społecznej*.
autorka: Maria Sybilla Merian, źródło: http:// thebonegirl.tumblr.com/, cyt. za Obywatele Nauki
* Aneta Pieniądz, strona facebookowa organizacji Obywatele Nauki.
---
Wszystkie teksty opublikowane na blogu Nie-zła sztuka objęte są prawem autorskim na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Cytując teksty z niniejszego blogu, musisz podać imię i nazwisko autorki oraz nazwę i adres blogu.
---
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz