czwartek, 2 maja 2013

"Duchy naszego systemu" na festiwalu Planete+Doc

19.05. (niedziela), godz. 18.00
Kinoteka, ul. Plac Defilad 1
wstęp: 16 zł (wstęp na debatę darmowy!)

W ramach festiwalu  Planete+Doc i Tygodnia Wegetarianizmu organizowanego przez Fundację Viva odbędzie się premiera filmu Duchy naszego systemu (Ghosts in our machine) w reżyserii Liz Marshall. Film opowiada o pracy fotografki Jo-Anne McArthur, która dokumentuje warunki życia zwierząt w ponad 40 krajach. Jej fotografie są bardzo dobre i znalazły się na okładkach wielu magazynów i książek. Dwie z tych książek pokażę na debacie, która odbędzie się po seansie filmowym.
Wezmą w niej udział:
Prof. Andrzej Elżanowski - zoolog i paleontolog Polskiej Akademii Nauk
Dr Michał Bilewicz - psycholog społeczny, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego
Dorota Łagodzka - historyczka sztuki, zajmuje się animal studies, Wydział Artes Liberales UW
Cezary Wyszyński - prezes Fundacji Viva!

Zapraszam do kina i na dyskusję, a tym, którzy nie dotrą, zdam na blogu relację z moich wypowiedzi. Podczas debaty chcę poruszyć nie tylko problematykę społeczno-etyczną, która jest przedmiotem samego filmu, ale także poddać analizie sam film jako film właśnie, pokusić się o jakąś ocenę, porównać go z innymi filmami dokumentalnymi na pokrewne tematy oraz poruszyć kwestię siły i sposobów oddziaływania tego typu kina. W jaki sposób za pomocą medium filmowego można mówić o cierpieniu i śmierci zwierząt oraz ich uwikłaniu w system i nasze codzienne życie?

Trailer filmu nie jest porywający, ale sam film już ciekawszy. Oprócz o relacjach ludzi i zwierząt nieczłowieczych mówi także o pracy fotoreprterki. A zdjęcia Jo-Anne McArthur są naprawdę dobre. Zdjęcia w znaczeniu formalno-technicznej składowej filmu - także.

Pokazy filmu i debaty odbędą się także w innych miastach: Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Toruniu i Poznaniu. W Poznaniu w debacie udział wezmą m. in. dr hab. Monika Bakke, prof. UAM i Dariusz Gzyra.---
Wszystkie teksty opublikowane na blogu Nie-zła sztuka objęte są prawem autorskim na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Cytując teksty z niniejszego blogu, musisz podać imię i nazwisko autorki oraz nazwę i adres blogu.
---

Brak komentarzy: