poniedziałek, 2 stycznia 2017

IV Triennale Malarstwa "Animalis" w Chorzowie

Trwa nabór na IV Triennale Malarstwa Animalis - konkurs na obraz o tematyce zwierzęcej, które odbywa się od 2008 roku w Miejskiej Galerii Sztuki "MM" w Chorzowie. Aktualizowane informacje o tegorocznej edycji, m. in. regulamin i karta zgłoszenia dostępne są tutaj:
http://www.galeriamm.eu/animalis/regulamin.pdf

Jury IV edycji:
dr Krzysztof Cichoń,
Janusz Kapusta,
Dorota Łagodzka,
Maciej Mazurek,
Piotr Naliwajko,
Aleksandra Rej (kuratorka)
prof. Stanisław Tabisz

Anna Schumacher, "Smutna świnka"

Konkurs został zainicjowany przez Aleksandrę Rej, dyrektorkę galerii "MM", która o założeniach tego wydarzenia pisze następująco:
Triennale Malarstwa ANIMALIS - ogólnopolski konkurs na obraz o tematyce zwierzęcej dla profesjonalnych artystów plastyków ma za zadanie kultywować tradycyjne malarstwo za pomocą najwcześniejszego tematu jaki pojawił się w tej towarzyszącej człowiekowi od początków jego istnienia technice. Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie funkcjonująca w samym środku wielkiej aglomeracji katowickiej ma nadzieję za pomocą tego wydarzenia wypełnić lukę zarówno tematyczną jak i lokalizacyjną na mapie odbywających się w naszym kraju prestiżowych konkursów malarskich. Poprzez wybór tematu konkursu pragniemy włączyć się w silny nurt dążący do zmiany głęboko zakorzenionego wizerunku Śląska, postrzeganego jako centrum jedynie przemysłu ciężkiego oraz regionu zanieczyszczenia i degradacji środowiska. Śląsk to również miejsce unikalnych na skalę światową rezerwatów przyrody oraz występowania ginących gatunków zwierząt. To ośrodek kulturalny o wciąż rosnącym znaczeniu.Chorzów posiada ogromny teren zielony jakim jest Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku wraz z jednym z nielicznych w kraju Ogrodów Zoologicznych. Miejska Galeria Sztuki MM nawiązując do najwcześniejszego i wciąż przez tysiąclecia powracającego w dziełach najwybitniejszych twórców motywu malarskiego jakim jest zwierzę niniejszym zaprasza profesjonalnych artystów plastyków do udziału w konkursie a instytucje, stowarzyszenia oraz inne jednostki zainteresowane zarówno upowszechnianiem kultury jak i idei zawartej w temacie konkursu do współpracy przy jego tworzeniu(1).


Anna Bujak, "Sidła"


Byłam na wystawie pokonkursowej I edycji, lecz II i III mnie ominęły. Teraz pojawię się tam z racji mojej przynależności do jury konkursowego tegorocznego triennale. W książce "Zwierzęta i ich ludzie. Zmierzch antropocentrycznego paradygmatu" pisałam, że impreza ta funkcjonuje niejako na marginesie głównego nurtu sztuki lub zupełnie poza nim i nie poświęca jej uwagi żadne z prestiżowych czasopism o sztuce. Być może powodem jest fakt, że nadsyłane prace oceniane są głównie ze względu na warsztat malarski rozumiany bardzo tradycyjnie(2). Nie po raz pierwszy jednak nachodzi mnie refleksja, czy zawsze innowacyjność, nowość ma stanowić o wartości wydarzenia artystycznego czy dzieła? Czy doprawdy są to najistotniejsze wartości w sztuce, czy sztuka, a być dobra musi zawsze przełamywać zastany porządek? Odnoszę jednak wrażenie, że "topowy artworld" też działa na zasadzie schematów i rzadko wykracza poza wytyczone przez siebie ramy. 

Jak pisałam jednak we wspomnianym tekście, dużą wartość ma jednak inny podkreślany przez organizatorów od samego początku aspekt tego przedsięwzięcia - Triennale Animalis stworzy unikalną i powiększającą się wraz z kolejnymi edycjami bazę danych, zawierającą dzieła malarskie poświęcone zwierzętom oraz teksty krytyczne będące do nich komentarzem, co zaznaczyła Rej w tekście wprowadzającym do katalogu I edycji(3). W miarę rozrastania się wirtualnej kolekcji prac (zarówno tych zakwalifikowanych do wystawy, jak i tych odrzuconych) i przybywania poświęconych im tekstów powstawać ma w Chorzowie unikalne narzędzie pozwalające pozwalające dotrzeć głęboko pod potoczne znaczenie słów takich jak: sztuka, mimetyczność, realizm, wyobraźnia, zmyślenie, instynkt, prawda (4). Odnosząc się do tej konkluzji Krzysztofa Cichonia, jednego z jurorów, w katalogu I edycji Animalis, zastanawiałam się czy taka konkluzja (...) nie oznacza, że zwierzę zostaje w pewnym sensie wykorzystane, ponieważ służy docieraniu do znaczeń sztuki jako takiej i penetrowaniu związanych z nią pojęć, że po raz kolejny zostaje potraktowane tylko jako motyw i staje się pretekstem do mówienia o czymś innym niż ono samo(5).


Tutaj można obejrzeć obrazy zakwalifikowane do kolejnych edycji konkursu i przeczytać komentarz kuratorki do każdej z nich:


Ewelina Wrona, "Walka tytanów"
---
Przypisy:
1 http://www.galeriamm.eu/prezentacja/konkurs.php

2 Dorota Łagodzka, Wystawy sztuki zwierzęcej w Polsce od lat dziewięćdziesiątych do dziś, w: Zwierzęta i ich ludzie. Zmierzch antropocentrycznego paradygmatu, red. Anna Barcz, Dorota Łagodzka, Wydawnictwo IBL PAN, Warszawa 2015.s. 141.

3 Ibidem. Por. Katalog I Triennale Malarstwa Animalis, Chorzów 2008, s. 3.
4 Katalog Animalis, s. 11. 
5 Zwierzęta i ich ludzie, s. 141-142.
--- 
Wszystkie teksty opublikowane na blogu Nie-zła sztuka objęte są prawem autorskim na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Cytując teksty z niniejszego blogu, musisz podać imię i nazwisko autorki oraz nazwę i adres blogu. 

---

5 komentarzy:

Unknown pisze...

http://www.grodzkiarts.com - blog o sztuce

Zobacz moją nową książkę science-fiction i muzykę elektroniczną oraz obrazy olejne na płótnie.

aasadlabiznesu.pl pisze...

Bardzo fajny to jest blog według mnie. Szkoda że mało osób wchodzi na tego bloga.

Polecam Firmę pisze...

Tuba Chorzowa www.tubachorzowa.pl - to serwis informacyjny, dzięki któremu będziesz na bieżąco z aktualnościami z Twojej okolicy.

Andrzej Stępiński pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Andrzej Stępiński pisze...

Jeśli jesteś zainteresowany Chorzowem, to zapraszam do obejrzenie ciekawej strony www.tubachorzowa.pl, która jest idealna do odszukiwania informacji na temat Chorzowa i okolic.