poniedziałek, 18 stycznia 2010

[R]ewolucja w Zachęcie[R]ewolucja – Darwin jest OK to spotkanie towarzyszące wydaniu numeru Czasu Kultury pod tym samym tytułem oraz wystawie Wszystkie stworzenia duże i małe w Zachęcie.
Celem spotkania będzie dyskusja „dwóch kultur”, czyli nauk przyrodniczych z naukami humanistycznymi i sztuką, w której udział wezmą ich przedstawiciele: geolog i ewolucjonista Marcin Ryszkiewicz, paleontolog i odkrywca tropów dewońskiego tetrapoda w Zachełmiu Grzegorz Niedźwiedzki, historyczka sztuki Gabriela Świtek, redaktorka „Czasu Kultury”, filozofka Monika Bakke oraz kulturoznawca Benjamin Cope. Goście rozmawiać będą o tym, jaki wpływ na humanistykę i sztukę mają obecnie nauki przyrodnicze, a także w jaki sposób ich odkrycia są obecne w mediach i w sztuce, dzięki czemu trafiają do szerszej publiczności.

Warszawa, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
sala kinowa
20.01.2010 (środa), g. 18

Jeżeli chcesz skomentować blog, a nie chcesz się logować, wybierz opcję "Anonimowy" i podpisz się w komentarzu.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Na TVP Kultura w "Tygodniku kulturalnym" mówili dziś, że wystawa "Wszystkie stworzenia..."była ciekawa, ale zawierała obiekty, które były mało zrozumiałe, przez co w ogóle nie musiały zostać pokazane. Wspomnieli też o tym, że było mało miejsca na prezentację. I podobała się krowa, idąca w stronę filmowca oraz kot liżący łapę. Wystawy nie widziałem, więc nie oceniam, ale to takie ciekawe, że w danym otoczeniu dzieje się coś, o czym później się dyskutuje. Hmmmm... Ciekawe, co napiszesz o tym Ty... :-)

Dorota Łagodzka pisze...

Dzięki za informację. Szkoda, że nie oglądałam. Nie mam telewizora, choć jak widać czasem (bardzo rzadko!) się jednak przydaje. Też uważam, że do wielu prac przydałby się jakiś komentarz, a był tylko tekst ogólny, ale za to ciekawy i adekwatny. Jest też wiele obiektów, które same przemawiają do widza, bez konieczności komentarza, i może właśnie te są najlepsze. Moi absolutni faworyci na tej wystawie to "Lew z Caracas" Javiera Telleza i "Rozmyślania przy lizaniu" Józefa Robakowskiego, świetna jest także "La Cabra" Pilar Albarracin i "Arachne" Bogny Burskiej. Ale jest też sporo innych bardzo dobrych i dobrych prac. :)

Anonimowy pisze...

Powtórka będzie w niedzielę o 16:20, jakby co ;-)

No i w moim wypadku TV też bardzo rzadko się przydaje. No chyba, że są jakieś ifnormacje kulturalne lub autentycznie ciekawe fylmy ;-)

TeeR